УСТАВ
НА ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ
“Аз управлявам държавата“

Ние вярваме, че нацията трябва да се обедини, за да отстоява и отвоюва държавата си обратно!

ГЛАВА ПЪРВА

ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ
ПРАВЕН СТАТУТ

Чл. 1. (1) Политическа партия „Аз управлявам държавата“ е политическа организация, учредена в съответствие с Конституцията на Република България и Закона за политическите партии, създадена, за да съдейства за формирането и изразяването на политическата воля на своите членове.

(2) „Аз управлявам държавата“ е доброволно сдружение на граждани с избирателни права по смисъла на българското законодателство, което осъществява своята дейност в съответствие с Конституцията и законите на Република България и съобразно правилата на настоящия Устав.

(3) Политическа партия „Аз управлявам държавата“ е учредена без срок или прекратителни условия.

НАИМЕНОВАНИЕ, СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ. СИМВОЛИ

Чл. 2. (1) Наименованието на политическата партия е „Аз управлявам държавата“, а абревиатурата е ПП „АУД“ и е наречена в този документ още „Партията“.

(2) Седалището на политическа партия „Аз управлявам държавата“ е в град София, а адресът на управление – гр. София,  ул. „Витошка Зорница“ 3 Г, ет. 4, ап. 17.

(3) Наименованието, седалището и адресът на управление на ПП „Аз управлявам държавата“ се поставят върху всички нейни документи и издания.

(4) Символ на политическа партия „Аз управлявам държавата“ е знак, състоящ се от стилизирано изображение – силует на картата на България в бяло и под нея човешка длан в бяло, поставени върху син кръг, и текстова част с надпис АЗ УПРАВЛЯВАМ ДЪРЖАВАТА, изписан с главни букви от българска кирилица с черен цвят на бял фон около кръга, като думите АЗ УПРАВЛЯВАМ са разположени в горната част на кръга, а думата ДЪРЖАВАТА – в долната част на кръга, с равни отчетливи отстояния от двете ѝ страни.

(5) С решение на Националния съвет могат да бъдат утвърждавани и допълнителни символи на Партията, в това число знаме, химн, печат и други подобни.

ГЛАВА ВТОРА

ПРИНЦИПИ, ЦЕЛИ И НАЧИНИ ЗА ПОСТИГАНЕТО ИМ

Чл. 3. Основните принципи, които политическа партия „Аз управлявам държавата“ ще отстоява и за чието утвърждаване ще работи, са:

– хуманизъм;
– справедливост;
– суверенитет;
– върховенство на закона;
– независимост на институциите и разделение на властите;
– защита на плурализма;
– гарантиране на правата и свободите на гражданите;
– утвърждаване на добродетелността и защита на нравствени ценности в обществото;
– създаване на благосъстояние чрез предприемачески дух, свободна инициатива и прозрачна равнопоставеност на възможностите;
– солидарност и подкрепа на слабите и стремящите се да подобряват условията на живот в общността, да облагородяват културната среда;
– изграждане на социално справедливо общество на българите, единни в целите си и обединени в способностите си.

Чл. 4. Основните цели на политическа партия „Аз управлявам държавата“ са следните:

  1. Законодателно уреждане на работещи механизми на пряката демокрация, гарантиращи упражняването на реален контрол от гражданите върху цялата държавна власт, което предполага:

1.1. Облекчаване на условията за произвеждане на национални и местни референдуми с изменение и допълнение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (ЗПУГДВМС) относно предмета, кворума за действителност и прага за иницииране, с цел да се свалят излишните ограничения и да се превърнат референдумите в работещ инструмент в ръцете на българските граждани; с тяхна помощ да се преустанови прокарването на задкулисни интереси в дейността на Народното събрание и органите на местното самоуправление.

1.2. Законодателно въвеждане на механизъм за пряк избор на членовете на регулаторните органи и доизграждане на законодателната рамка, така че да се достигне до ефективно разрушаване на монополните и картелните структури, които ощетяват потребителите и извличат свръхпечалби за сметка на гражданите.

1.3. Законодателно въвеждане на механизъм за граждански контрол при разходването на публични средства през обществени поръчки, така че да се преустановят злоупотребите и некачественото изпълнение на проектите за изграждане и ремонтиране на публични обекти (в т. ч. пътища, ВиК съоръжения, училища, болници и друга държавна и общинска инфраструктура).

1.4. Законодателно въвеждане на механизъм за граждански контрол при управлението на добива на подземни богатства, експлоатацията на държавната и общинска инфраструктура (крайбрежната плажна ивица, летища, язовири и др.), за да се спре ощетяването на държавата с крайно неизгодни концесионни договори.

1.5. Конституционно уреждане на гражданска квота ½ от състава на Висшия съдебен съвет, с оглед гарантиране на независимостта на съдебната власт.

1.6. Отстояване на суверенитета и на правото на българския народ да взема самостоятелно стратегически решения от икономически, политически и всякакъв друг характер (включително влизането и излизането на България от международни организации и съюзи) чрез задължително допитване до всички български граждани.

  1. Законодателно въвеждане на механизми, които гарантират провеждането на честни избори:

2.1. Създаване на регистър на избирателите по техния действителен настоящ адрес в страната и в чужбина въз основа на данните, с които разполагат държавните институции, и запознаване на гражданите с фигуриращите в регистъра данни с цел потвърждаването им лично от всеки избирател и с оглед елиминиране на т. нар. „мъртви души“, които по оценка на експерти в тази област са над 1 млн.

2.2. Въвеждане на професионален принцип при назначаването на членовете на Централната избирателна комисия, Районните и Общинските избирателни комисии, като същите не трябва да членуват в политически партии или да са членували в такива през последните пет години. Членовете следва да се назначават с конкурс и след успешно издържана проверка на пригодността и квалификацията. Целта е да се сложи край на партийно-квотния принцип при назначаването, който води до силна деформация на изборните резултати от пряко заинтересованите страни – парламентарно представените партии, които в момента участват в процеса по собствения си избор.

2.3. Задължително участие на магистрат, адвокат или преподавател по право във всяка секционна избирателна комисия, които да съблюдават за коректното прилагане на изборното законодателство.

2.4. Осигуряване (законодателно и техническо) на непрекъснато видеозаснемане със звук, излъчвано на живо в интернет страницата на районната, съответно общинската избирателна комисия, през целия изборен ден, включително при броенето на бюлетините и вписване на резултата от гласуването в протокола, за да се предотвратят всякакви манипулации.

2.5. Въвеждане на надежден механизъм, който да даде на българските граждани възможност за дистанционно участие (по електронен път) при гласуването на всички избори и референдуми, както и при набиране на подписите за иницииране на референдумите.

2.6. Въвеждане на мажоритарна избирателна система с относително мнозинство в многомандатни избирателни райони при гласували не по-малко от половината с право на глас, за да се сложи край на партийното спускане на хора от лидера и на подставените лица на формални и неформални групи за влияние.

  1. Гарантиране на енергийната сигурност на страната с осигуряване на необходимия капацитет в следните направление:

3.1. Изграждане на базови мощности:

– построяване на нови ядрени реактори, в т. ч. заместващи на онези блокове в АЕЦ Козлодуй, които ще бъдат изведени от експлоатация до 2050 г.;

– продължаване на работата на големите кондензационни ТЕЦ-ове, чието изваждане от експлоатация би довело до загуба на способността за възстановяване на българската електроенергийна система чрез собствени генериращи мощности и така би застрашило енергийната сигурност на страната.

3.2. Възстановяване на балансиращите мощности (и по-конкретно пълния капацитет на ПАВЕЦ – Чаира) и изграждане на нови ПАВЕЦ с оглед предотвратяване нарушенията на електроенергийната система от излишъците на електроенергия от ВЕИ. Мярката е належаща, с оглед възможността за предоставяне на електроенергия на добри цени, които да правят конкурентна българската икономика, и запазване на ролята на страната като нетен износител на електроенергия за региона и балансираща мощност на електроенергийните системи на съседните държави.

  1. Развитие икономиката на България чрез:

– създаване на условия от страна на държавата за изграждане на нови производствени мощности, които да комбинират налични ресурси както с привнесени чужди технологии, така и с местни  иновации, за да се достигне до производство на крайни български продукти с висока добавена стойност;

– премахване на ненужните лицензи, регистрации и разрешителни за малкия и средния бизнес и създаване на администрация без гишета;

– стимулиране на предприемачеството и връзката му с образованието, науката и иновациите.

  1. Осигуряване на качествена здравна грижа на всички граждани. Въвеждане на механизми за пресичане злоупотребите с надписване цените на лекарствата и медицинските изделия, финансирани от НЗОК, премахване на лобистките клинични пътеки и политическото кадруване в сферата на здравеопазването.
  2. Изграждане на прозрачна администрация, въвеждане на механизми за кариерно израстване, основано на професионални качества и интегритет. Само така може да се сложи край на политическата партизанщина и да бъде оптимизиран броят и структурата на държавните служители, така че да се осигури ефективно и бързо административно обслужване на гражданите и юридическите лица.
  3. Законодателно уреждане на публичен регистър за действителните собственици на медиите и тяхното финансиране.
  4. Осигуряване на повече възможности за хората в социално неравностойно положение, с оглед гарантиране на правото им на достоен живот и тяхната социална интеграция.
  5. Опазване на българските традиции, език и националната памет; защита на семейството и семейните ценности, които ни сплотяват като народ.
  6. Цялостна реорганизация на образователната система за пълноценно подготвяне и съзряване на подрастващите за осъществяването им в живота:

– изготвяне на нови общообразователни стандарти и програми за обучение, функционално съотносими с потребностите и реализацията;

– приемане на различна система на оценяване и стимулиране на учениците за осмисляне стойността на образователния процес и поемане на лична отговорност за това;

– формиране на нови критерии, показатели, въз основа на които ще се определя пригодността на учителите и периодичната им атестация;

– опростяване и намаляване на администрирането на дейността;

– повишаване на авторитета и значимостта на физическото възпитание, музиката и изкуствата въобще, пренебрежително третирани досега като дисциплини второ качество.

  1. Възстановяване на традиционните за страната животновъдство, овощарство и зеленчукопроизводство, стимулиране на производството на храни с висока добавена стойност и приоритетна подкрепа за създаване на широк сектор от жизнеспособни фамилни стопанства.
  2. Гарантиране на устойчива, чиста околна среда; защита на природните богатства на страната; предприемане на активни действия срещу замърсяване на въздуха, почвите и водите; ефективен контрол срещу незаконната сеч; ново залесяване на изсечени горски територии; устойчиво и щадящо управление на водните и природни ресурси въобще.
  3. Гарантиране на паричния суверенитет със запазване на лева като национална парична единица.

Чл. 5. Политическа партия „Аз управлявам държавата“ ще работи за постигане на поставените цели с всички демократични и мирни средства и методи, предвидени в Конституцията на Република България и законите, включително:

– участие в президентски, парламентарни и местни избори, чрез представителство в законодателната и изпълнителната власт на всички равнища;

– провеждането на събрания, форуми, митинги и други законни форми на публични изяви;

– организиране на референдуми и граждански инициативи;

– участие в инициативи, насочени към насърчаване на сътрудничеството и солидарността между държави, общества и културни общности.

ГЛАВА ТРЕТА

ЧЛЕНОВЕ

Чл. 6. (1) Членството в политическа партия „Аз управлявам държавата“ е доброволно, израз на лична воля и не създава никакви предимства и привилегии. (2) Член на политическа партия „Аз управлявам държавата“ може да бъде всяко физическо лице, живеещо в или извън Република България, което:
  1. притежава избирателни права съгласно българското законодателство;
  2. приема ценностите и целите на политическа партия „Аз управлявам държавата“ и декларира ангажирането си с тяхното осъществяване;
  3. приема Устава, програмните и други документи на политическа партия „Аз управлявам държавата“;
  4. не е член на друга политическа партия;
  5. не е лице, за което със специален закон е забранено членство в политическа партия;
  6. не е лице, осъждано за умишлено престъпление от общ характер.
(3) Учредителите на политическа партия „Аз управлявам държавата“ са членове по право.

Чл. 7. (1) Членството в политическа партия „Аз управлявам държавата“ е индивидуално. Приемането за член се извършва въз основа на подадено от кандидата писмено заявление по образец, приет от Националния съвет.

(2) Заявлението се подава чрез местната организация по постоянния или настоящ адрес на кандидата до Националния съвет или директно до Националния съвет, когато на територията на съответната община по адресна регистрация на кандидата няма създадена местна организация.

(3) Националният съвет гласува заявлението за членство в срок до 1 месец от подаването му.

(4) Членството възниква след приемането на кандидата за член с решение на Националния съвет.

(5) Членовете се вписват в регистър на Партията, който се води от Националния съвет.

(6) Националният съвет може да откаже членство на кандидат, за когото са налице доказателства, че не отговаря на критериите за членство, или по отношение на когото са налице обстоятелства, които противоречат на ценностите, принципите и целите на Партията.

(7) Отказът за приемане на нов член може да бъде обжалван от кандидата в 14-дневен срок пред Контролния съвет, който се произнася с окончателно решение в едномесечен срок.

Чл. 8. Всеки член на политическа партия „Аз управлявам държавата“ има право:

а) свободно да изразява и отстоява своите възгледи, мнения и съображения по всички
въпроси от дейността на Партията;
б) да участва в работата на структурите на Партията по реда, предвиден в настоящия устав;
в) да избира и да бъде избиран в органите на управление;
г) да участва във вътрешнопартийните допитвания, включително дистанционно, посредством комуникационни средства, позволяващи установяването на самоличността му;
д) да участва в реализирането на гражданските инициативи, инициирани и провеждани от структурите на Партията;
е) да бъде номиниран и да участва във вътрешни избори за публични и изборни длъжности.

Чл. 9.  Всеки член на политическа партия „Аз управлявам държавата“ е длъжен:

а) да спазва устава и да отстоява принципите и целите на Партията;
б) чрез личното си поведение и морал да допринася за изграждането и укрепването авторитета на Партията;
в) да участва в реализирането на решенията на органите на Партията и да не им противодейства;
г) да участва активно в изборните кампании, както и в други политически инициативи и мероприятия, организирани от Партията;
д) да се въздържа от всякакви действия, които противоречат на принципите, целите, ценностите и политиката на Партията и решенията на нейните органи.

Чл. 10 (1) Членството в политическа партия „Аз управлявам държавата“ се прекратява при:

а) доброволно заявление за напускане, депозирано при местната организация по постоянния или настоящ адрес на кандидата или директно до Националния съвет. Прекратяването на членството поражда действие от момента на получаване на писменото заявление за напускане;
б) изключване поради нарушение на настоящия Устав; при установяване на несъвместимост с изискванията по чл. 6, ал. 2 от Устава; при наличие на обосновани съмнения за корупционно поведение; при извършване на действия, които накърняват обществения образ и доброто име на Партията; при извършване на умишлено престъпление от общ характер, установено с влязла в сила присъда; както и при системно неизпълнение на решения на ръководните органи на Партията;
в) смърт;
г)  поставяне под пълно запрещение;
д) прекратяване на Партията.

(2) Членството в политическа партия „Аз управлявам държавата“ автоматично се счита за прекратено в случай на явяване на съответния член като кандидат на друга политическа партия или коалиция или като независим кандидат в избори за народни представители за Народно събрание и за Велико Народно събрание, както и в избори за президент и вицепрезидент на Републиката, в избори за членове на Европейския парламент от Република България и в избори за общински съветници и кметове.

(3) Прекратяването на членството по ал. 1, т. „б” се извършва с решение на Контролния съвет, взето с обикновено мнозинство, по предложение на Председателя на Партията или Националния съвет.

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

РЪКОВОДНИ И КОНТРОЛНИ ОРГАНИ

Чл. 11. (1) Структурата на политическа партия „Аз управлявам държавата“ включва:

  1. централни ръководни и контролни органи;
  2. местни организации в страната, които са териториални структури на Партията.

(2) Централни органи на политическа партия „Аз управлявам държавата са:

  1. Национален Конгрес;
  2. Национален съвет;
  3. Председател;
  4. Контролен съвет.

(3) Органи на местните организации са:

  1. Общо събрание на местната организация;
  2. Председател на местната организация.

 

(4) Към Председателя и Националния съвет могат да се създават експертни съвети, комисии и други административни органи и/или длъжности, които да подпомагат дейността на Партията. Създаването на административните органи и/или длъжности по предходното изречение става с решение на Националния съвет по предложение на Председателя, на член на Националния съвет или на председател на местна организация. В работата на експертните съвети и другите помощни органи могат да участват и лица, които не са членове на Партията.

(5) В ръководните органи на Партията могат да участват само нейни членове.

(6) Едно и също лице не може да бъде едновременно член на Националния съвет и на Контролния съвет на Партията.

(7) Членовете на всички индивидуални и колективни органи на политическа партия „Аз управлявам държавата“ на национално и регионално ниво се избират по предвидения в Устава ред за не повече от два пълни мандата в същия орган.

(8) Членовете на всички индивидуални и колективни органи могат да бъдат освободени от компетентния орган по избирането им по всяко време и преди изтичане на мандата, за който са избрани. Мандатът на член на партиен орган се прекратява предсрочно, без да е необходимо решение на компетентния орган при наличие на някое от следните условия:

а) по негова писмена молба до председателя на съответния орган или по-висшестоящия орган, като в този случай мандатът се прекратява от деня на получаване на молбата

или

б) при несъвместимост съгласно чл. 11, ал. 5 или ал. 6 от Устава, установена с решение на Контролния съвет на Партията, като в този случай мандатът се прекратява от датата на решението на Контролния съвет,

или

в) при прекратяване на членството му в Партията, съгласно чл. 10 от Устава, в който случай мандатът се прекратява от деня на прекратяване на членството.

Чл. 12. Решенията на всички органи на политическа партия „Аз управлявам държавата“ се приемат с явно гласуване.

НАЦИОНАЛЕН КОНГРЕС

Чл. 13. Националният конгрес, наричан по-долу за краткост „Конгреса“, е върховен орган на политическа партия „Аз управлявам държавата“. Първият конгрес на Партията е нейното Учредително събрание.

Чл.14. (1) Делегати на Националния конгрес са:

а) членовете на Националния съвет;

б) членовете на Контролния съвет;

в) по един представител на местна организация, избран на общо събрание;

г) народните представители от парламентарната група, избрани с листата на политическа партия „Аз управлявам държавата“;

е) кметовете на общини, кметовете на райони в градовете с районно деление и председателите на общински съвети, както и членовете на Европейския парламент, избрани като кандидати на политическа партия „Аз управлявам държавата“.

 

(2) Националният конгрес може да решава всички въпроси, свързани с дейността на политическа партия „Аз управлявам държавата“. Решенията на Конгреса са задължителни за всички членове на Партията, както и за другите нейни органи.

Чл. 15. (1) Конгресът се свиква най-малко веднъж на 4 (четири) години с решение на Националния съвет. Националният съвет може да свика извънреден Национален конгрес с обикновено мнозинство.

(2) Конгресът може да се свика и по искане на 1/5 (една пета) от членовете на Партията. Излъчен от тях представител внася искането за вземане на решение от Националния съвет за свикване на Конгрес при определен дневен ред. Към искането се прилага подписка. В този случай Националният съвет е длъжен да свика с покана Конгреса в срок от един месец от датата на депозиране на искането.

(3) Свикването на Конгреса се извършва чрез покана, която трябва да съдържа датата, часа и мястото на провеждане на Конгреса, по чия инициатива се свиква заседанието, предложението за дневен ред, както и възможността за дистанционно участие, посредством комуникационни средства, позволяващи установяването на самоличността.

(4) Поканата за свикване на Конгреса се обявява не по-късно от 30 дни преди датата на провеждането му чрез публикация на интернет страницата на политическа партия „Аз управлявам държавата“ и в поне едно онлайн издание на национална медия, както и в социалните мрежи.

(5)  След откриването, свиканият Конгрес заседава до изчерпване на приетия дневен ред. Решения относно промяна на Устава или предсрочно прекратяване на мандата на Председателя на Партията могат да се вземат единствено при условие, че са били изрично включени в поканата за свикването.

Чл. 16. Националният конгрес:

  1. приема, изменя и допълва Устава на Партията;
  2. избира Председателя на Партията за срок от 4 /четири/ години и го освобождава;
  3. избира членове на Националния съвет за срок от 4 /четири/ години и ги освобождава;
  4. избира членове на Контролния съвет за срок от 4 /четири/ години и ги освобождава;
  5. разглежда дейността на Партията през изминалия период от предходния Национален конгрес;
  6. приема отчетите на Националния съвет и на Контролния съвет;
  7. приема решения за сливане, вливане, разделяне или саморазпускане на Партията.

Чл. 17. По въпроси, които не са включени в дневния ред на Конгреса, не могат да се приемат решения.

Чл. 18 (1) Конгресът може да заседава и да приема решения, ако на него присъстват повече от половината от делегатите.

(2) Делегатите могат да участват в Конгреса дистанционно, посредством комуникационни средства, позволяващи установяването на самоличността им, ако това е предвидено в поканата за свикване.

(3) Един делегат може да представлява не повече от 1 (един) друг делегат въз основа на писмено пълномощно по ред на упълномощаване, определен с решение на Националния съвет. Преупълномощаване не се допуска.

(4) При липса на кворум, Конгресът се провежда 1 (един) час по-късно, на същото място и при същия дневен ред и е законен, независимо от броя на присъстващите делегати.

 

Чл. 19. (1) Всеки делегат на Конгреса има право на един глас.

(2) Конгресът приема решенията си с мнозинство повече от половината от присъстващите делегати. Решенията по чл. 16, т. 8 от устава се приемат с мнозинство 2/3 (две трети) от присъстващите делегати.

(3) Конгресът взема решения с явно гласуване.

НАЦИОНАЛЕН СЪВЕТ

Чл. 20. (1) Националният съвет е висшият ръководен орган на политическа партия „Аз управлявам държавата“ в периода между националните конгреси.

(2) Националният съвет е колективен орган и взима решения по всички въпроси, касаещи дейността на политическа партия „Аз управлявам държавата“, които не са от компетентността на Националния конгрес. Решенията на Националния съвет са задължителни за всички органи, структури и членове на Партията.

(3) Националният съвет се състои от 5 члена с право на глас, сред които Председателя на Партията, избрани пряко от Националния конгрес за срок от 4 (четири) години.

(4) При напускане или при прекратяване на мандата на член на Националния съвет, органът продължава да функционира в намален състав, като допълване на състава му не се извършва до следващия Национален конгрес.

(5) Председателят на Партията ръководи дейността на Националния съвет и координира работата му. В негово отсъствие тези функции се изпълняват от посочен от него друг член на Националния съвет.

Чл. 21. (1) Националният съвет:

  1. формира общите политически позиции на политическа партия „Аз управлявам държавата“ по основните въпроси на обществения и политическия живот и определя реда за тяхното осъществяване;
  2. приема политическа програма на политическа партия „Аз управлявам държавата“;
  3. извършва проверка на постъпилите заявления и декларации за членство и взема решения за приемане на членове;
  4. дава предложение до Контролния съвет за изключване на член на Партията при: нарушение на настоящия Устав; при установяване на несъвместимост с изискванията по чл. 6, ал. 2 от Устава; при наличие на обосновани съмнения за корупционно поведение; при извършване на действия, които накърняват обществения образ и доброто име на Партията; при извършване на умишлено престъпление от общ характер, установено с влязла в сила присъда; при системно неизпълнение на решения на ръководните органи на Партията;
  5. приема решения за провеждане на вътрешнопартийни допитвания, включително дистанционно, посредством комуникационни средства, позволяващи установяването самоличността на членовете на Партията;
  6. приема решения за участие в референдуми, граждански инициативи и европейски граждански инициативи;
  7. приема решение за участие в избори и за участие в коалиции и утвърждава кандидатите за изборни длъжности;
  8. приема решение за свикване на Национален конгрес и организира изпълнението на приетите от него решения;
  9. приема годишния бюджет на политическа партия „Аз управлявам държавата“ и отчета за неговото изпълнение;
  10. приема решения относно управлението и разпореждането с недвижимо имущество на политическа партия „Аз управлявам държавата“;
  11. приема правилници за прилагане на устава;
  12. създава експертни съвети, комисии и други административни органи и/или длъжности, които да подпомагат дейността на Партията;
  13. приема решения за създаване и прекратяване на местни организации;
  14. определя размера на доброволния членски внос;
  15. решава неуредени в устава въпроси до следващия Национален конгрес;
  16. утвърждава председателите на местните организации.

 

Чл. 22. (1) Заседанията на Националния съвет са редовни и извънредни. Редовните заседания на Националния съвет се свикват от Председателя на политическа партия „Аз управлявам държавата“ и се провеждат най-малко веднъж на 3 (три) месеца за обсъждане и решаване на общите въпроси от текущата дейност на Партията. Извънредно заседание на Националния съвет може да бъде свиквано по искане на Председателя на Партията или по искане на повече от половината от членовете на Националния съвет. В случаите на свикване на заседание на Националния съвет по искане на повече от половината от членовете му, Председателят е длъжен да свика заседанието в тридневен срок от постъпване на искането.

(2) Поканата за заседанието следва да съдържа деня, часа, мястото и дневния ред на заседанието и се изпраща не по-късно от 24 часа преди заседанието по електронен път до всички членове на Националния съвет.

(3) Националният съвет може да заседава и приема решения, ако участват повече от половината от членовете му.

(4) Всеки член на Националния съвет има право на един глас. Решенията се приемат с мнозинство повече от половината от присъстващите членове.

(5) Националният съвет може да приема и неприсъствени решения, когато всички членове са дали съгласие за това. Съгласието за неприсъствено прието решение се дава устно, включително и по телефон, или писмено – по факс или електронна поща, чрез изявление до Председателя. По същия начин се съгласуват и решенията на неприсъственото заседание. Неприсъствено приетите решения се оформят в писмен протокол, който се подписва от всички членове на Националния съвет при първа възможност. При съмнение се приема, че членът на Националния съвет е дал съгласие за неприсъствено решение, когато се е подписал под протокола от неприсъствено проведеното заседание.

ПРЕДСЕДАТЕЛ

Чл. 23. Председателят на политическа партия „Аз управлявам държавата“ ръководи осъществяването на текущата политическа дейност и представлява Партията в отношенията с други лица.

(2) Председателят се избира пряко от Националния конгрес за срок от 4 години.

(3) В осъществяването на неговите функции Председателят на Партията може се подпомага в своята дейност от експертни съвети, комисии и други административни органи и/или длъжности. Председателят на Партията има право да делегира права на други членове на органи на Партията по своя преценка.

Чл. 24. Председателят:

  1. представлява Партията;
  2. осъществява оперативното политическо ръководство на Партията въз основа на решенията на Националния конгрес и Националния съвет;
  3. формулира политическата стратегия и тактика на Партията, включително за участие в избори и в предизборни и управленски коалиции;
  4. назначава и освобождава служители в администрацията на Партията;
  5. дава предложение до Контролния съвет за изключване на член на Партията: при нарушение на настоящия устав; при установяване на несъвместимост с изискванията по чл. 6, ал. 2 или по чл. 11, ал. 5 или ал. 6 от Устава; при наличие на обосновани съмнения за корупционно поведение; при извършване на действия, които накърняват обществения образ и доброто име на Партията; при извършване на умишлено престъпление от общ характер, установено с влязла в сила присъда; при системно неизпълнение на решения на ръководните органи на Партията;
  6. изготвя бюджет и отчет за изпълнението му и ги представя на Националния съвет;
  7. насрочва и ръководи заседанията на Националния съвет и предлага техния дневен ред;

изпълнява всички други функции, които не са от компетентността на останалите централни органи на Партията.

КОНТРОЛЕН СЪВЕТ

Чл. 25. (1) Контролният съвет е колективен контролен орган на политическа партия „Аз управлявам държавата“. Той се състои от 5 /петима/ членове, избрани пряко от Конгреса за срок от 4 години.

(2) Контролният съвет:

  1. следи за спазването на настоящия Устав и решава спорове по тълкуването и прилагането на неговите норми;
  2. следи за спазването на програмните и други документи на Партията, както и за изпълнението на решенията на Конгреса и Националния съвет;
  3. по предложение на Националния съвет или Председателя на Партията взема решения за изключване на член на Партията: при нарушение на настоящия Устав; при установяване на несъвместимост с изискванията по чл. 6, ал. 2 или по чл.11, ал. 5 или ал. 6 от Устава; при наличие на обосновани съмнения за корупционно поведение; при извършване на действия, които накърняват обществения образ и доброто име на Партията; при извършване на умишлено престъпление от общ характер, установено с влязла в сила присъда; при системно неизпълнение на решения на ръководните органи на Партията;
  4. разглежда и се произнася съответно по жалби срещу решение за отказ от прием на нов член и срещу предложение за изключване на член на Партията;
  5. упражнява контрол върху бюджета и имуществото на Партията;
  6. възлага преглед на финансово-счетоводната дейност на Партията по своя преценка, в това число и по искане на Председателя на Партията;
  7. представя отчет пред Конгреса.

 

(3) На първото си заседание, членовете на Контролния съвет избират помежду си председател, който свиква и ръководи заседанията на Съвета и координира дейността му.

(4) Поканата за заседанието следва да съдържа деня, часа, мястото и дневния ред на заседанието, и се изпраща не по-късно от 24 часа преди заседанието по електронен път до всички членове на Контролния съвет.

Чл. 26. (1) Когато бъде сезиран с искане за тълкуване на норми на Устава, с жалба относно спазването на Устава от членове и органи на Партията, с предложение за изключване на член на Партията или с жалба срещу решение за отказ от прием на нов член и срещу предложение за изключване на член на Партията, Контролният съвет е длъжен да разгледа въпроса и да го разреши на заседание не по-късно от 1 месец от получаването му.

(2) Контролният съвет може да заседава и приема решения, ако участват повече от половината от членовете му.

(3) Всеки член на Контролния съвет има право на един глас. Решенията се приемат с явно гласуване, с мнозинство повече от половината от присъстващите членове.

(4) Контролният съвет може да приема и неприсъствени решения, когато всички членове са дали съгласие за това. Съгласието за неприсъствено прието решение се дава устно, включително по телефон, или писмено – по факс или електронна поща, чрез изявление до Председателя. По същия начин се съгласуват и решенията на неприсъственото заседание. Неприсъствено приетите решения се оформят в писмен протокол, който се подписва от всички членове на Контролния съвет при първа възможност. При съмнение се приема, че членът на Контролния съвет е дал съгласие за неприсъствено решение, когато се е подписал под протокола от неприсъствено проведеното заседание.

(5) Решенията на Контролния съвет са окончателни и нова жалба по същество със същия предмет срещу същите лица не е допустима, освен ако се открият нови обстоятелства, които е нямало как да бъдат известни на жалбоподателя/ите при подаване на първоначалната жалба.

 

Чл. 27. Член на Контролния съвет може да го напусне по свое желание. Мандатът се прекратява с факта на подаване на писмено заявление до председателя. В този случай органът продължава да функционира в намален състав, като допълване на състава му не се извършва до следващия Конгрес.

ТЕРИТОРИАЛНИ СТРУКТУРИ

Чл. 28. (1) Местните организации в страната са териториални структури на политическа партия „Аз управлявам държавата“.

(2) Местна организация се създава по предложение на най-малко седем членове на политическа партия „Аз управлявам държавата“, с решение на Националния съвет.

(3) Органи на местната организация са:

  1. Общо събрание;
  2. Председател.

Чл. 29. (1) Общото събрание на местната организация:

  1. обсъжда дейността на местната организация през изминалия период и приема основни насоки и решения за дейността на организацията до следващото Общо събрание;
  2. прави предложение до Националния съвет за Председател на местната организация;
  3. формира общите политически позиции на Партията по въпроси от местно значение;
  4. формира общите позиции на местната организация по въпросите на вътрешните отношения в Партията;
  5. приема писмени заявления по образец и декларации за индивидуално членство от кандидати за членове на политическа партия „Аз управлявам държавата“;
  6. изпълнява други функции, определени от ръководните органи на Партията.

(2) Общото събрание на местна организация се провежда не по-рядко от веднъж годишно и се състои от всички членове на Партията от съответната местна организация.

(3) Общото събрание на местната организация се свиква по решение на Председателя на местната организация, по решение на Националния съвет на Партията или по искане на една пета от членовете на местната организация, като в такъв случай, ако Председателят не свика събрание в едномесечен срок, събранието се свиква директно от една пета от членовете на Местната организация. Поканата за свикване на Общо събрание на местна организация се обявява на сайта на Партията не по-късно от една седмица преди провеждането му и включва: дата, място, начален час и предложение за дневен ред.

(4) Общото събрание може да заседава и да приема решения, ако участват повече от половината членове на Местната организация. Решенията се приемат с мнозинство повече от половината от присъстващите членове. При липса на кворум заседанието се провежда един час след първоначално определения начален час и то е законно, независимо от броя на участващите в него членове на Местната организация.

(5) Общото събрание на местната организация може да заседава от дистанция, посредством комуникационни средства, позволяващи установяването самоличността на членовете му, ако това е предвидено в поканата за свикване.

Чл. 30. (1) Председателят на Местната организация ръководи текущата дейност на Партията в обхвата на съответната организация и представлява Местната организация в отношенията с други структури на Партията.

(2) Председателят на Местната организация привежда в съответствие с Устава дейността на Местната организация за провеждане на политиката и изпълняване решенията на националните органи на Партията.

(3) Председателят на Местната организация се утвърждава от Националния съвет по предложение на Общото събрание на местната организация за срок от 2 /две/ години.

Чл. 31. Членовете на политическа партия „Аз управлявам държавата“, които живеят продължително или постоянно извън територията на Република България, могат да формират организации на членовете в чужбина в съответната държава, ако нейното законодателство позволява това. За организациите в чужбина се прилагат съответно правилата за местните организации.

ГЛАВА ПЕТА

ФИНАНСИРАНЕ. ИМУЩЕСТВО

Чл. 32. Дейността на политическа партия „Аз управлявам държавата“ се финансира от членски внос, дарения и други позволени от Закона за политическите партии способи и средства.

(2) Членският внос е доброволен. Размерът на доброволния членският внос се определя от Националния съвет.

(3) Имуществото на Партията се състои от правата върху движими (в това число паричните средства) и недвижими вещи. Имуществото на Партията се използва за предвидените и позволени от закона за политическите партии цели и дейности.

(4) Разпореждането с имущество на Партията се осъществява по ред и условия, определени от Националния съвет.

(5) Финансовата дейност на Партията се осъществява въз основа на годишен бюджет. Годишният бюджет се приема от Националния съвет и се одобрява от Контролния съвет. При необходимост Националният съвет може да решава целево разходване на средства извън утвърдения годишен бюджет.

(6) Финансовата дейност на Партията се осъществява при спазване на изискване за публичност, съобразно предписанията на Закона за политическите партии.

(7) Политическа партия „Аз управлявам държавата“ не може да извършва стопанска дейност, освен в случаите, определени от Закона за политическите партии.

ГЛАВА ШЕСТА

ΠPEKPATЯBAHE

Чл. 33. (1) Политическа партия „Аз управлявам държавата“ може да бъде прекратена:

  1. с решение на Конгреса, прието с мнозинство 2/3 (две трети) от присъстващите делегати – при саморазпускане;
  2. с решение на Конгреса, прието с мнозинство 2/3 (две трети) от присъстващите делегати – при сливане или вливане в друга партия;
  3. с решение на Конгреса, прието с мнозинство 2/3 (две трети) от присъстващите делегати – при разделяне на две или повече партии;
  4. с влязло в сила решение на Конституционния съд, с което политическата партия е обявена за противоконституционна;
  5. с решение на Софийски градски съд за разпускане.

(2) В случай на приемане на решение за прекратяване на Партията, в него следва да бъдат уредени и въпросите, свързани с имуществото и финансовите средства.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§1. За неуредените в този Устав въпроси се прилагат разпоредбите на Закона за политическите партии и всички останали законови разпоредби, отнасящи се към дейността и съществуването на политическите партии в Република България.

§2. Настоящият Устав влиза сила от датата на приемането му от Учредителното събрание.

§3. Настоящият Устав е приет от Учредителното събрание на политическа партия „Аз управлявам държавата“, проведено на 11.01.2025 г. в гр. София, конферентна зала „Европа+ Конферанс 1“ на парк-хотел „Москва“, находящ се на ул. “Незабравка” № 25. Споменатото Учредително събрание може да взима решения от компетентността на Националният конгрес.

Национален съвет на партия „Аз управлявам държавата“:

  1. Росен Миленов
  2. Пенка Бочева
  3. Иван Иванов
  4. Христо Пейнов
  5. Николай Захариев

Контролен съвет на партия „Аз управлявам държавата“:

  1. Лидия Иванова
  2. Стефан Стоянов
  3. Вихрен Михайлов
  4. Силвестър Джуров
  5. Симеон Коев

Председател на партия „Аз управлявам държавата“

Росен Миленов

Scroll to Top